در اوایل اردیبهشت ماه شاهد بودیم كه قیمتها تابع فاکتور های اقتصادی نیست و چشم انتظار تحولات سیاسی می باشد و همین امر احتمال رکود داشت.

دو هر صورت دیدم كه هفته سوم اردیبهشت ماه قیمت میلگرد آجدار با نوسان همراه بود روز شنبه میانگین قیمت میلگرد 8 تا 32 میلیمتر 27212 ریال بود. روز یکشنبه آهن اسفنجی در بورس در قیمت پایه 11300 ریال عرضه شد که در قیمت 12320 ریال به فروش رسید. 

این معامله زیر سئوال بود اول آنکه در همان روز محصول گل گهر با قیمت ارزانتر در بازار پیشنهاد میشد ولی خریدار نداشت. با انجام این معامله قیمت شمش هم تا 300 ریال هر کیلو بهتر شد به دنبال آن میانگین قیمت میله گرد به 28121 ریال رسید، در حالیکه معاملات بازار محدود بود و خرید و فروش به آهستگی صورت می گرفت همین امر متوسط قیمت را تا روز سه شنبه با 130 ریال کاهش به 28030 ریال رساند. 

روز چهارشنبه با فروش شمش 24192 ریالی در بورس بازار متوقف شد بعضی کارخانه ها قیمت را تا سقف 30000 ریال هر کیلو اعلام کردند ولی معامله ای صورت نمی گرفت  چون تاثیر این عرضه برای هفته های دیگر مشخص نیست. 

ورود مجدد فولاد خوزستان

ممکن است خوزستان مجدداً در قیمت پایه 22000 ر یال نقدی وارد بازار شود یا با قیمت جدید، ضمن آنکه انبارها همچنان از میله گرد ارزان قیمت انباشته است. از طرف دیگر جو بی ثباتی و نگرانی هم وجود دارد ، در هر حال یک نکته را نباید فراموش کرد آنهم با محدودیت صادرات نفت، فشار روی کالاهای صادراتی دیگر تشدید خواهد شد. این یک نمودار منطقی است، به سادگی می توان میلگردهای تولیدی در استان خوزستان را ری اکسپورت از عراق کرد و ارز آن را برگرداند به عراق و ریال آن را به ایران، در این حالت اگر میلگرد به ویتنام در قیمت 300 دلار هم به فروش برسد سودآور است فقط مسئولان باید همراه باشند، راه را باز کنند و کمک حال صادرکننده ها باشند نه مثل ممیز دارائی در فکر سود تولید کننده. 

امروز کشور به ارز نیاز دارد بحث مقاومت است در زمان جنگ و این قابل قیمت گذاری نیست. قیمت تیرآهن روند با ثباتی داشت در حالیکه شاهد بهبود تقاضا بود و معاملات بهتر صورت می گرفت.

شیوا نیك وظیفه - فولادنیوز