با توجه به اینكه میانگین قیمت شمش در اوایل اردیبهشت ماه روند صعودی داشت شاهد بودیم قیمت آن تا روز سه شنبه هفته قبل به  23714 ریال رسید. علت افزایش قیمت بالا رفتن قیمت آهن اسفنجی در بورس بود. آهن اسفنجی محصول سیرجان روز یکشنبه بالاخره در پایه 11300 ریال عرضه شد.

اما  شمش در هفته گذشته یعنی هفته سوم اردیبهشت ماه تا روز سه شنبه با ثبات بود و میانگین قیمت در محدوده 24600 ریال با 100 ریال نوسان بازی میکرد. روز چهارشنبه عرضه فولاد خوزستان بازار را بهم ریخت ، شمش عرضه شده در قیمت 22000 ریال پایه در قیمت 24190 ریال معامله شد ، البته این معامله اعتباری بود که به آن حدود 4.7 درصد بهره اضافه میشود در واقع قیمت تمام شده این شمش با مالیات ارزش افزوده و بهره بانکی 27553 ریال است. با این معامله بازار شمش و میله گرد بهم ریخت و عملاً معاملات متوقف شد، دامنه قیمت شمش از میانگین 24643 ریال روز سه شنبه به 25300 تا 25600 ریال تمام شده رسید در حالیکه صحبت 26000 تا 26500 ریال برای شمش های بعضی کارخانه ها هم میشد. 

از قبل پیش بینی میشد که قیمت افزایش یابد چون پایه قیمت اعلامی 22400 ریال در بورس به معنای فروش شمش فولاد خوزستان ارزانتر از میانگین قیمت شمش های القائی و قوسی با سایز 125 و 150 میلیمتر بود. از قبل هم صحبت هائی در مقاومت بورس کالا در قیمت پیشنهادی 24000 ریال و بعد 22800 ریال فولاد خوزستان بود. اما آنچه برای بازار قابل هضم نبود جهش قیمت پایه از 22000 ریال به 24192 ریال بود. قبل از این اتفاق یک نشریه وابسته به تولیدکننده ها چراغ راهنمای افزایش قیمت 7 درصد را زده بود و به دنبال آن فضاسازی هائی در بورس صورت گرفت تا قیمت را تا حدود 8 درصد بالا برد.

قیمت را بر اساس فرمول سی آی اس می بندند

چند نکته قابل توجه در اینجا وجود دارد اول اگر فرمول رابطه شمش با آهن اسفنجی را بپذیریم با توجه به قیمت پایه 12000 ریالی آهن اسفنجی این قیمت قابل توجیه است، اگر فرمول جدید ابداعی را بپذیریم که قیمت سی آی اس + کرایه حمل و 5 درصد عوارض × نرخ ارز 42000 ریال ، باید قیمت فروش به 22711 ریال میرسید. ظاهراً ترفندی که در خلال دو هفته اخیر در بورس دیده میشود اینست که قیمت را بر اساس فرمول سی آی اس می بندند بعد فضاسازی می کنند تا به قیمت دلخواه برسند.

نکته دیگری که در اینجا دیده میشود اینست که معمولاً وقتی فولاد خوزستان مشکل فروش داشته باشد اعم از صادرات یا بازار داخل به فروش اعتباری متوسل میشود بنابراین فولاد خوزستان در شرایط طبیعی تن به این عرضه نداده است ، چه بسا رفتار ترامپ و قطع برجام در این تصمیم تاثیر داشته است اگر این شرایط ادامه داشته باشد رفتار فولاد خوزستان چگونه خواهد بود؟

نکته سوم که باید به آن توجه کرد فاصله قیمت شمش با میله گرد است. متوسط قیمت میله گرد آجدار 8 تا 32 میلیمتر روز سه شنبه 28030 ریال بود و میانگین قیمت شمش روز سه شنبه 24643 ریال بود که فاصله 3387 ریال با هم داشتند یعنی 12% قیمت میله گرد و شمش. روز چهارشنبه قیمت شمش به میانگین حدود 25500 ریال رسید و میانگین حدودی میله گرد به 29000 ریال. در واقع تغییر در قیمت هاست ولی در نسبت ها یعنی تفاوت قیمت میله گرد با شمش حدود 12 تا 13 درصد تغییری حاصل نشده.

نکته چهارم اینکه با اتفاقاتی که در مورد آهن اسفنجی ، مبارکه و فولاد خوزستان در بورس افتاد و قیمت ها بیش از 5 درصد افزایش یافت. شفافیت بورس زیر سئوال رفته است، اگر واقعاً قیمت کالا 24000 ریال است چرا 22000 ریال اعلام میشود یا برعکس و اگر فروش اعتباری اینقدر جذاب است چرا فولاد خوزستان کمتر به این اقدام دست میزند آنهم در شرایطی که بازار به آن نیاز دارد؟

نکته آخر آنکه انبارها انباشته از میله گردهای 25000 تا 27000 ریال خرید است.

کشاکش شمش کاوه جنوب کیش با بورس 

بازار در دو هفته قبل به رکود کشیده شده بود این قیمت می تواند تکانی به بازار باشد باید صبر کرد تا این هفته که شاهد کشاکش شمش کاوه جنوب کیش با بورس باشیم. اگر این کارخانه موفق شود کالای خود را در قیمت 22000 ریال پایه عرضه کند به معنای آن است که با توجه به تفاوت کرایه، قیمت نقدی شمش فولاد خوزستان در بورس باید حداقل 23000 ریال باشد.

با توجه به رکود، اکثر کارخانه های میله گرد با حداقل موجودی شمش کار می کنند ، بنابراین قیمت تمام شده مقاطع ناگزیر افزایش خواهد یافت ولی موجودی های ارزان قیمت انبارها بازار را به دست خواهند گرفت البته این امر هم حداکثر برای دو هفته می تواند ادامه داشته باشد.

مساله برجام هیاهوی بورس را به شدت تحت تاثیر قرار داد تا آنجا که کمتر دست اندکاری به این مطلب پرداخت. هنوز دو امیدواری در جامعه هست اول مساله عدم تبعیت اروپا ، روسیه و چین و دوم مهلت نود روزه برای شروع تحریم ها . تاریخ نشان داده است که بازار در زمان تحریم عملکرد بهتری داشته، شاید به این دلیل که بعضی دولت مداران نا امید از خارج به داخل نگاه می کنند ولی روحیه بلا تکلیفی در تمام تحلیل ها دیده میشود. 

رونق اخیر مسکن می تواند تحت تاثیر این اتفاق قرار گیرد ولی با توجه به عرضه ارز از طرف دولت برای واردات، نرخ ارز دیگر فاکتور تعیین کننده ای برای بازار نیست تنها نگرانی محدودیت های صادراتی است ما در سال گذشته رکورد صادرات را داشته ایم با تحریم های جدید صادرات سنگ آهن و نقل و انتقال پول صادرات دیگر کالاها به مشکل بر خواهد خورد البته با توجه به آنکه بیشترین صادرات ما به چین است از این نظر نگرانی جدی نیست.

 

شیوا نیك وظیفه - فولادنیوز