در ابتدای اردیبهشت ماه شاهد بودیم میانگین قیمت میلگرد سایز 8 تا 32 میلیمتر روز شنبه 26896 ریال بود. تا روز چهارشنبه به 26688 ریال رسید. علت این امر رکود حاکم بر بازار و سرگردانی بازار بود. روز چهارشنبه با معامله شمش فولاد خوزستان در بورس، بازار کمی بهبود یافت و از روند نزولی قیمت جلوگیری شد. با توجه به قیمت پایه فروش شمش فولاد خوزستان در بورس ( 22000 ریال)، هنوز امکان کاهش قیمت مقاطع وجود دارد. بخصوص آن که قیمت آهن اسفنجی هم روند کاهشی داشته است. این مساله روی بازار ضایعات هم اثر خواهد گذاشت و قیمت آن را نزولی خواهد کرد ولی این روند تا رسیدن به کف قیمت به سرعت و سادگی نیست و زمان می برد چون کارخانه ها با شمش 2350 تومانی مشغول به تولید هستند.

یک هفته زمان می برد تا شمش های 2300 تومانی تبدیل به میلگرد شود و به بازار بیاید. فارغ از قیمت شمش مساله رقابت برای فروش هم هست. کارخانه ها مشکل نقدینگی دارند و برای تامین آن نیاز به فروش.

فشار بازار برای کاهش قیمت روی تیرآهن هم موثر بود

میانگین قیمت تیرآهن 14، 16 و 18 که روز شنبه 30267 ریال هر کیلو بود تا روز سه شنبه به 30067 ریال تمام شده هر کیلو در اصفهان رسید.

این شرایط برای نبشی و ناودانی هم دیده شد تا روز سه شنبه که کاهش قیمت در حد نزدیک به 800 ریال هر کیلو بود در آخر هفته متوقف شد و ایستاد.

بازار صادرات مقاطع که بیشتر در اختیار بخش خصوصی بود در یک ماه آینده زیر سوال خواهد رفت. کارخانه ها از یک طرف باید پیمان ارزی بسپارند و از طرف دیگر ارز را به 42000 یال به دولت بفروشند . این مساله بازار داخلی را بیشتر تهدید خواهد کرد البته صادرات به عراق و افغانستان مشمول این مقررات نیست ولی در سایه دلار 5700 تومانی صادرات ما به افریقا و خاور دور شروع شده بود که با این نرخ عملا متوقف می ماند. بخصوص آن که قیمت میلگرد در خارج از ایران نزولی است.

علاقه ای به عرضه در بورس نیست

در نهایت شاهد بودیم در هفته دوم اردیبهشت ماه میانگین قیمت میلگرد قطر 8 تا 32 میلیمتر روز شنبه 26666 ریال تمام شده بود ولی با افزایش قیمت شمش، قیمت میلگرد هم شروع به افزایش نمود و تا 26950 ریال تمام شده بالا رفت. متوسط قیمت تیرآهن ذوب آهن سایز 14 تا 18 هم روز شنبه 29867 ریال تمام شده بود که پایان هفته به 30033 ریال در اصفهان رسید. روز دوشنبه نبشی و ناودانی روند صعودی گرفت و تا آخر هفته 400 ریال بهبود یافت. علت اصلی این امر بالا رفتن قیمت شمش بود. کارخانه های تولیدکننده شمش از موجودی انبار مواد اولیه کافی مثل سال گذشته پرهیز می کنند چون در هنگام بالا رفتن قیمت خرید کرده اند و بعد قیمت کاهش یافته در نتیجه بی ثباتی بازار باعث می شود هر تولید کننده ای معادل فروش کالایش خرید کند و این امر باعث نوسان زیاد در کوتاه مدت می شود.

این نوسان سرمایه ها را از بازار فراری می دهد. کارخانه های خصوصی با توجه به همین نوسانات علاقه ای به عرضه در بورس نشان نمی دهند و ترجیح می دهند از سیاست فروش سنتی پیروی کنند. در هر حال بازار هفته آینده تابع فاکتور های اقتصادی نیست و چشم انتظار تحولات سیاسی می باشد. همین امر باعث رکود خواهد شد.

 

شیوا نیك وظیفه