سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی که فعالیت رسمی خود را از سال 1351 با نام «سندیکای کارفرمایان کارخانه های سازنده لوله فلزی و پروفیل در ایران» آغاز کرده بود، با تغییر نام در سال 1363 تاکنون به فعالیت خود ادامه می دهد.

به دلیل ركود عمیق و گسترده حاكم بر اقتصاد كشور و تسری آثار این ركود به صنعت ساخت و ساز، واحدهای تولیدی مرتبط با شرایط دشواری دست و پنجه نرم كرده و به دلیل كاهش مفرط تولید، با زیان های مضاعف نیز مواجه شده اند. برای جلوگیری از تداوم این روند كه در صنف تولید لوله و پروفیل فولادی به بروز بحران و خطر تعطیلی واحدها نزدیك شده است، ضرورت حمایت واقعی و عملی دولت احساس می شود.

در این راستا و با هدف ترمیم و كاهش اثر تحریم‌های بین‌المللی و نیز حل مشکل عدم وجود تخصص کافی در مدیریت اقتصادی و صنعتی، توجه به تحقق اهداف سال یعنی حمایت از تولید و كالای داخلی باید در اولویت اصلی دولت قرار گیرد. تحقق این شعار را چگونه می توان در سطح تشكل های صنعتی پی گرفت؟

این شماره از روزنامه تلگرامی فولاد نیوز بر فعالیت سندیکای لوله و پروفیل به عنوان یک سندیکای قدیمی و فعال تمركز كرده است تا بتواند از دغدغه ها و مسائل این تشكل بویژه در چشم انداز سال جدید درك ملموس تری ارائه كند.

دولتمردان حرف صنایع پایین دستی فولاد را هم بشنود!

سیّد علی محمد ابوئی مهریزی، رئیس هیات مدیره سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی در گفتگو با خبرنگار فولادنیوز عنوان کرد: با توجه به نوسانات ارزی در مدت اخیر و کاهش ارزش پول ملی به صنایع زیردستی فشار زیادی وارد شده است در سال های ۹۳ و ۹۴ قیمت ورق های فولادی تولید داخل در مقایسه با بازار جهانی ۳۰ تا ۵۰ درصد گرانتر بود. این درحالیست که در حال حاضر شرایط بهتر شده است.

وی اظهار داشت: در سال 97 سندیکا اهداف خود را پیگیری میکند با این امید که دولتمردان صحبتهای کشوردوستان را بشنود و از تجربیات آنها استفاده کنند.

ابوئی مهریزی اضافه کرد: امروز معتقدیم با مدیریت بورس که بازیچه ای برای عرضه کننده شده حاصلی جز گران فروشی برای صنایع داخلی نداشته است . در حال حاضر یک ماه از سال گذشته و تولید بازیابی نشده و اقتدار دولت را می طلبد. اگر دولت کمکی نکند برای صنایع پایین دستی سال سختی خواهد بود.

رئیس هیات مدیره سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی تشریح کرد: لوله و پروفیل سال سختی داشت مردم متوقع هستند با ارز ارزان، محصول نهایی ارزان بخرند در حالی که صنایع بالادستی با عرضه کم، قیمت سازی می کنند.

وی ادامه داد: سیاست ما این است که مواضع خود را تبیین و به گوش دولت برسانیم. سندیکای لوله و پروفیل با واقع نگری سال خوبی را پشت سر گذاشت و نسبت به باقی تشکل ها بهتر عمل کرد، بعلاوه اینکه از قدیمی ترین سندیکاهاست. ما در تلاشیم سال جدید این بخش از صنایع را احیا کنیم.

به دنبال اصلاح ساختار و سازو کارهای معاملاتی بورس کالا هستیم

در سال گذشته به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز فشار مضاعفی از ناحیه سیستم بانكی به فعالان صنف لوله و پروفیل وارد شده و بانك های كشور با آزاد نكردن وثایق مالی متعلقه واحدها و وصول مابه التفاوت نرخ ارز مرجع، زیان هنگفتی را متوجه واحدهای تولیدی این صنعت نموده است. در این ارتباط، راهكار اصلی و مهم موردتوجه فعالان این صنف برای غلبه بر مشكلات حاصله، تامین مواد اولیه موردنیاز به قیمت متناسب و ثابت از طریق مدیریت واردات و تقویت توان تولید واحدهای مادر فولادی با هدایت و كنترل موثر و سازنده دولت می‌باشد.

در این صورت، در كنار ترمیم و بهبود سایر شاخص‌ها و نماگرهای صنعتی كشور، وضعیت تولید واحدهای این صنف نیز رونق خواهد گرفت. در اینباره امیر حسین کاوه، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران به خبرنگار فولادنیوز گفت: ما در خصوص مشکلاتی که این صنف را تحت الشعاع قرار داده در سال گذشته اهدافی را در راستای رفع آن دنبال کردیم. ما در سال 96 ده هدف داشتیم که با برنامه های گوناگون به آنها رسیدیم. اهم این موارد به شرح زیر است:

  1. کاهش تعرفه واردات مواد اولیه که در داخل نایاب و سهمیه ای و بالاتر از قیمت جهانی است که در نهایت با قیمت مناسبتر وارد شد در کنار آن درخواست است تا تعرفه انواع ورق های فولادی به دلیل کمیابی در داخل و سهم بندی در بورس کالا ، کاهش پیدا کند.
  2. تامین نیازمندی های داخل که در سال 93 تا 95 به آن اهمیت چندانی نمی دادند و با پیگیری سندیکا صادرات دامپینگی ورق های فولادی به خارج در حدی متوقف شد و این سبب شد تحویل به داخل بیشتر شده و واردات آن کاهش یابد. این در شرایطی است که ما به عنوان مصرف کننده داخلی در گذشته به عنوان مصرف کننده داخلی، ناگزیر به واردات بودیم چراکه از تولید داخلی به ما نمی رسید و صادر میشد.
  3. اثبات این موضوع که در بورس کالا انحصار است. در این خصوص شورای رقابت نیز با دادان رای مثبت اعلام کرد کارخانه های بالادستی انحصارگر هستند و در این جوابیه صراحتا اعلام شده بود رانت از طرف عرضه بوده است.
  4.  مسئولین وزارت صنایع را در خصوص میزان عرضه و تقاضای بازار توجیه کند که در این خصوص بخشنامه ای اعلام شد که قیمتهای فولادی در بورس کالا در سال 97 تغییر کند هرچند که هنوز به به مرحله اجرا نرسیده است.

کاوه در ادامه از پیشبرد و پیگیری این اهداف در سال جدید گفت و افزود: ما در سال جدید مانند 96 در جهت پیشبرد اصلاح ساختار و سازو کارهای معاملاتی بورس کالا، اقدام می کنیم چراکه معتقدیم بورس کالا، دفتر فروش عرضه کننده های خصولتی شده ولی باید بی طرف باشد. در این خصوص دستورات مثبتی داده شده است.

وی ادامه داد: در کنار این امور بنا بود اتاق پایاپای بورس کالا به شرکت سپرده گذاری مرکزی منتقل شود که هنوز انجام نشده است.  در آخر برای سال جدید درتلاشیم تا عرضه کنندگان دیگری به بازار ورق وارد شود تا انحصار بشکند  و فضا رقابتی تر شود.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در آخر افزود: سندیکا در سال گذشته تقریبا به تمام اهداف خود رسید که البته اهداف خود محوری نبوده و در راستای منافع ملی و اشتغال زایی صورت گرفته است.

  برای رونق فعالیت های فولادی كشور پیشنهاد و راهكار داریم

امراله زمانی علویجه، نایب رئیس هیأت مدیره این تشكل در گفتگو با خبرنگار فولادنیوز عنوان کرد:  مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌های داخلی اغلب به‌صورت خام و با قیمت‌های بسیار پایینی نسبت به بازار داخلی، روی ریل صادراتی قرار می گیرد که چنین رویه‌ای برخلاف سیاست‌های کلانی همچون اقتصادمقاومتی و اهمیت به تولیدملی است.

وی افزود: تبدیل مواد خام به محصولات با ارزش افزوده بالا موجب رونق صادرات، اشتغال، قدرت ارزآوری، رشد اقتصادی و غیره در جامعه می شود.

نائب رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل ایران بیان داشت: بخش عمده‌ای از تولیدات صنعت مزبور در گذشته به کشورهای عراق، افغانستان و صادر میشد که متاسفانه به دلیل کمبود و گرانی مواد اولیه این بازارها نیز از دست تولید کنندگان داخلی خارج شده است.

وی افزود: اتخاذ راهكارهای حمایتی فوری و متناسب با نیاز بخش های مختلف صنعتی در كنار راه‌حل های عمومی همچون تعدیل و كاهش نرخ ارز مبادلاتی،‌ كاهش نرخ سود تسهیلات بانكی، كاهش میزان مالیات بر درآمد و كاهش سهم حق بیمه كارفرمایان از موجبات تشویق و حمایت عملی از تولیدكنندگان در سال آینده قلمداد می شود که منجر به بهبود فضای عمومی كسب و كار در صنعت ساختمان خواهد شد.

شیوا نیك وظیفه فولادنیوز