بنا به مصوبهای که آذر ۹۶ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره تغییرات حقوق ورودی برخی کالاهای تجاری منتشر شد، در زمینه تعرفه واردات چندین قلم از محصولات فولادی با عنوان «تامین نیاز داخلی شاهد کاهش تعرفه وارداتی بودیم که بر اساس مصوبه هیات دولت و در راستای حمایت از صنایع داخلی، تعرفه واردات ورق فولادی بهطور پلکانی کاهش یافت؛ موضوعی که موافقان و مخالفان بسیاری را روبهروی یکدیگر قرار داد.

در همین رابطه سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان این مطلب که کاهش تعرفه های فولاد شوک بزرگی بود که به جامعه فولاد وارد شد گفت: انتظار نداشتیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت این اقدام را انجام دهند.

در سال 95 به جهت محدودیت تولیدی که در ورق های زیر سه میلی متر وجود داشت، به پیشنهاد فولاد مبارکه  و با نگاه ملی،کاهش تعرفه ها برای این مورد خاص و در جهت پلکانی کردن تعرفه های ورق درخواست شد.

متاسفانه کاهش تعرفه ای که در شمش صورت گرفت، بدون در نظر گرفتن مطالعات کارشناسی و نظر صاحب نظران و اخذ نظر مشورتی از انجمن بوده است.

امسال صادرات شمش و اسلب بالغ بر 5 میلیون تن خواهد بود و این به معنای مازاد مصرف داخل است. در چنین شرایطی کاهش تعرفه واردات، حقیقتا حرکت به نفع تجار است تا کالا را از طریق یوزانس وارد کشور نمایند. در نتیجه شاهد ریزش قیمت های داخلی و رکود بیشتر در صنعت فولاد هم خواهیم بود کما اینکه با اعلام خبر کاهش تعرفه ها، قیمت در کل بازار سقوط کرد.

وی افزود: متاسفانه در دولتهای گذشته اتفاقاتی در صنعت فولاد افتاده که از جمله آن چند برابر شدن نیروی انسانی در واحدهای فولادی بزرگ و همچنین صدور مجوزهای بیرویه و احداث واحدهایی با ظرفیت پایین و غیراقتصادی است که این مشکلات باعث شده تا بهرغم قیمتهای جهانی نسبتا مناسب، بیشتر واحدهای فولادساز و نوردی با کمتر از نصف ظرفیت خود کار کنند و تعدادی از این واحدها هم متاسفانه تعطیل شدهاند.

شهرستانی با اشاره به ورود ظرفیت های جدید تولیدی  در کشور خاطرنشان کرد: از طرفی با راه اندازی واحد سبای فولاد مبارکه و فعال شدن مجتمع فولاد گیلان ظرفیت تولید ورق گرم در کشور بالا رفته و دیگر نیازمند واردات نخواهیم بود که این تصمیم اشتباه، فعالیت این واحدها را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

سردرگمی تولیدکننده

یکی از موضوعهایی که سبب سردرگمی تولیدکنندگان شده است، علاوه بر نوسان نرخ ارز، کاهش و افزایش ناگهانی تعرفه است. این مطلب را اسماعیل حمداللهی، تولیدکننده لوله و پروفیل عنوان و اظهار کرد: نوسان دلار کم است. اگر قرار باشد تعرفه را دچار نوسان کنند، شرایط برای تولیدکنندگان بسیار سخت میشود

وی یادآور شد: تعرفه مواد اولیه مورد نیاز ما در سال گذشته ۲۰ درصد بود که پایان سال به ۱۰درصد کاهش یافت. باید ببینیم امسال چه تعرفهای را اعلام میکنند. حمداللهی در ادامه با اشاره به اینکه مواد اولیه مورد نیاز آنها، ورق ۲ میلیمتر است، گفت: ورق ۲ میلیمتر جزو ورقهایی بهشمار میرود که میزان تولید آن در کشور در سطح پایینی قرار دارد. یکی از تولیدکنندگان ورق ۲ میلیمتر در کشور، فولاد گیلان است که این واحد فولادی با کمبود اسلب روبهرو است در حالی که برخی تولیدکنندگان اسلب، بیشتر محصولات خود را صادر میکنند.

وی همچنین گفت: درباره تعرفه، یک مسئله این است که واردکننده و تولیدکننده واقعی مشخص نیستند. برخی مواد اولیه در داخل تولید نمیشوند از این رو اگر تنها تولیدکننده واقعی، مجاز به دریافت آن میشد، مشکلی پیش نمیآمد چراکه برخی صوری پروانه بهرهبرداری گرفتهاند و با آن پروانه، سهمیه ارزی و تعرفهای میگیرند در حالی که بر تولیدکننده واقعی فشارهای بسیاری تحمیل میشود.

نادیا صمدی فولادنیوز