دولت یازدهم و حالا دوازدهم چقدر در بخش معدن موفق عمل کرده است؟ و آیا دستاوردهایی مهمی در بخش معدن که کارشناسان از آن به عنوان جایگزین نفت در اقتصادی کشور یاد می کنند به دست آورده است؟ به اعتقاد کارشناسان اگرچه که تورم در حوزه معدن همچون دیگر بخش ها کنترل شده است و دولت موفقیت های مهمی در این زمینه داشته است ولی بخش معدن هم اکنون در حوزه تولید با مشکل رو به رو است و رکود در بخش معدن همچنان گریبان فعالان این بخش را گرفته است.
در همین رابطه فریال مستوفی عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با فولاد نیوز عنوان كرد: در حال حاضر، در عرصه معدن، کشور با چه چالش هایی رو به روست. منشا این چالش هایی که در زمینه معادن وجود دارد، دقیقاً دولت است.

 وی ادامه داد : برای اینکه دولت نتوانسته است پیش زمینه هایی برای به کارگیری این معادن که یک فرصت و یک پتانسیل خدادادی است، مدنظر بگیرد تا بتوانیم از این معادن بهره برداری درست کنیم. معادن ما تقریباً به صورت بکر باقی مانده اند و نه اکتشافات کافی است و نه بهره برداری، به اون شکلی که باید، از این معادن صورت می گیرد. معادن بزرگ به یک طریقی در دست دولت بود. بعد تبدیل به شرکت هایی شبه دولتی شد.

مستوفی ادامه داد : این شرکت‌ها، خصوصی نبودند. اما  با وجود اینکه معادن و این منابع فراوان دستشان است، همه شرکت ها ورشکسته اند. بنابراین، دلیل این امر، بدی مدیریت در زمینه معادن در ایران از گذشته تا به امروز وجود دارد و روی هم رفته نتوانسته اند آنطور که باید و شاید استفاده بهینه از وضعیت معادن کنند.

وی با بیان اینكه معادن ما با این همه ذخیره زیادی که دارند، هم ورشکسته اند و هم استفاده بهینه از آنها شده است گفت : مسلماً این مسئله به مدیریت بد برمی گردد. حتی در حال حاضر هم استراتژی درستی در مورد مسئله معادن ندارند و فقط در حد حرف است.

عضو اتاق بازرگانی تهران افزود : وزارتخانه کمکی به بخش خصوصی نمی کند فقط در حد شعار است. در واقعیت امر، برای بخش خصوصی موانع به وجود می آورد. من، عملکرد وزارتخانه را در بخش معادن، بسیار ضعیف و بد می دانم.

 

نادیا صمدی - فولادنیوز