زلزله ۷.۳ ریشتری که یكشنبه شب در اکثر استان‌های غربی و جنوب غربی کشور احساس شد و مرکز آن در مرز کرمانشاه بود باعث خرابی شهرهای مرزی کرمانشاه و فوت تعدادی از هموطنان و زخمی شدن تعدادی دیگر شد.

در حال حاضر با توجه به خسارت های وارد شده به غرب كشورمان تمام ارگانها دست به دست هم داده‌اند تا به هموطنانمان در این حادثه كمك كنند. بخش صنعت کشور نیز از این همیاری عقب نمانده و به كمک رسانی پرداخته است. محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن عرض تسلیت این واقعه به خانواده های داغدار جان باختگان زلزله اخیر، به معاونت اقتصادی و بازرگانی و روسای سازمان های صنعت معدن تجارت استان کرمانشاه واستانهای همجوار دستور داد برای رسیدگی فوری و کمک به هموطنان زلزله زده اقدام کنند.وی از معاون اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن وتجارت و روسای سازمان استان کرمانشاه و استان های همجوار خواست تا هر چه زودتر با بکارگیری همه امکانات موجود بدون وقفه به کمک هموطنان زلزله زده بشتابند.

بانک صنعت و معدن برای کمک به استان‏ های زلزله زده اعلام آمادگی كرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن نیز آمادگی این بانک را برای کمک به صنایع استان‏های زلزله زده غرب کشور اعلام کرد.

افخمی، مدیرعامل این بانک  نیز به کلیه سرپرستان و روسای شعب بانک در سه استان کرمانشاه، کردستان و ایلام اعلام کرد از طریق هماهنگی با مقامات استان‏های یاد شده اقدامات لازم را برای شناسایی و تعیین میزان خسارات وارده به صنایع و تامین نقدینگی لازم برای بازسازی آن ها صورت گیرد.

آیا بازار از اتفاقات كشور تاثیر می پذیرد؟

با توجه به درگیر شدن بخش صنعت در این حادثه، طبیعی است که بازار صنعت و صنایع فلزی نیز از این حادثه بی تاثیر نماند ؛اگرچه به صورت فنی تأثیر چندانی بر روند عمومی عرضه و تقاضا در شرایط فعلی ایجاد نشده و کارخانه های برجسته ای از این حادثه خسارت ندیدندو انتظار می رود همچنان در کوتاه مدت تأثیر چندانی در بازارهای مواد اولیه ایجاد نشود.

با این حال، در بازار فولاد نیز جرقه های رشد قیمتی که از روز گذشته آغاز شده بود با قدرت بیشتری خودنمایی کرد ولی هنوز هم جریان غالب در این بازار برای رشدی فراگیر به زمان بیشتری نیاز دارد. از سوی دیگر دو روز تداوم جرقه های قیمتی خود موجب خواهد شد تا جریان افزایشی جدیدی در این بازار پا بگیرد.

تاثیر زلزله بر بازار زمان بر است

در بازار فولاد طبق روال قبلی همچنان رشد قیمت مشاهده می شود البته این بازار هنوز برای افزایش جدی قیمت ها به زمان بیشتری نیاز دارد. در كنار این امر رشد قیمت شمش باز هم ادامه یافت تا مبدائی برای رشد قیمت فولاد باشد. به نظر می رسد تقاضای مؤثر به آرامی به بازار وارد می شود که می تواند شرایط بازار را بهبود بخشد. در صورت ادامه این وضعیت شاید ساده ترین احتمال تداوم رشد قیمت ها باشد ولی زمان بر است. با توجه به مشکلات حمل و نقل و البته وضعیت آب و هوایی نیمه غربی و شمالی کشور شاید عقب نشینی تقاضای مؤثر آن هم در روزهای سرد سال چندان هم دور از ذهن نباشد البته عوامل متعددی است كه بر بازار فولاد تاثیر می گذارد. حادثه اخیر نمونه ای از این امر است.

زلزله در نیمه غربی کشور دلیلی مهم برای رشد قیمت ها و البته تلاش برای برخی سفته بازی ها ایجاد می کند ولی تأثیرگذاری این وضعیت هم زمان بر است . این وضعیت نشان می دهد که تغییری نسبی در اوضاع بازار ایجاد خواهد شد ولی رفتارهای برخی از فعالان بازار خود تأثیر مهمی بر این بازار بر جای می گذارد. با توجه به واقعیت های امروز بازار هنوز برای اظهارنظر در خصوص اجرایی شدن این رویکرد عملیاتی و یا حجم تأثیر آن زود است. هرچند كه فعلا تاثیر خاصی احساس نشده و این نشانه خوبی است.

مسئله باز سازی و رشد تقاضا

آنگونه که مقامات دولتی اعلام کردند بازسازی خانه های آسیب بزودی آغاز خواهد شد. بخشی از این بازسازی ها توسط دولت و نهادهای حکومتی آغاز خواهد شد ولی احتمال دارد که تحت فشار دولت برخی از پیمانکاران سابق مسکن مهر هم برای ساخت خانه های آسیب دیده مجبور به همکاری شود. همه اینها می تواند باعث تقاضا برای آهن و میلگرد و رشد نسبی قیمت ها شود. هرچند تقاضای ناشی شده از این قبیل وقایع به دلیل زیان های کلی به اقتصاد کشور، پیامدهای مثبت و دراز مدتی برای صنایع فلزی کشور نخواهد داشت.

شیوا نیك وظیفه - فولادنیوز