همانطور که قیمت‌های بازار گویا بود در هفته دوم آبان ماه شاهد نزول قیمت شمش بودیم. به طوری که این محصول افت قیمت را در کل روزهای این هفته تجربه كرد و بازار فروش مقاطع نیز ضعیف بود که در تقاضای شمش موثر بود و منجر به کاهش تقاضای شمش شد و با توجه به پیش رو بودن اربعین انتظار می‌رفت همچنان بازار با ضعف تقاضا روبرو باشد، از این رو پیش بینی برای قیمت شمش، ثبات قیمت‌های آخر هفته بود و در نهایت به کاهش بیشتر تولید انجامید که البته برای هفته‌های بعد بازگشت به روند طبیعی بازار در نظر گرفته شد.

 این در حالیست که در هفته ای که پشت سر گذاشتیم قیمت شمش سایز 150 میلیمتر روز شنبه به طور متوسط 1830 تومان و سایز 125 میلیمتر 1810 تومان بود و روز سه شنبه قیمت سایز 150 میلیمتر به 1870 تومان رسید و سایز 125 میلیمتر 1850 تومان شد. یعنی بازار شاهد افزایش قیمت بیلت در روزهای پایانی هفته بود.

 برای این صعود قیمت دوعامل تاثیر مستقیم داشت. که بنا به تصور کارشناسان اولین مورد محدودیت عرضه آهن اسفنجی و قراضه بود:

در هفته گذشته به علت مراسم اربعین عرضه قراضه محدود شد این امر در خصوص آهن اسفنجی هم صدق می کرد که البته در مورد آهن اسفنجی این مشکل ادامه دارد و ممکن است تا پایان ماه بعد هم به طور کامل حل نشود. دومین مورد کاهش تولید به علت پایین آمدن درخواست ها بود و جو حاکم بر بازار که انتظار افزایش تقاضا را نداشت. البته اگر به مسیر قیمتی بیلت در ماه‌های گذشته به صورت زنجیروار نگاه کنیم نوسان شمش مثل هفته‌های گذشته بود و تصور بر این است که در هفته پیش رو با فعال شدن بازار دوباره شمش روند صعودی به خود گیرد و در اواخر هفته با تغذیه کارخانه‌های نورد دوباره تنزل یابد.

در هفته دوم آبان نیز بازار مقاطع رکود را ادامه دار از هفت قبل یدک می کشید. به طوری که قیمت متوسط میلگرد روهینا در هفته گذشته 14 تا 25 در دزفول 22000 ریال و در اصفهان 22917 ریال بود در پایان هفته روهینا قیمت را ثابت اعلام میکرد ولی تخفیف تا 30 تومان هم داده میشد و قیمت برای محصول ذوب آهن به 22780 ریال رسید در حالیکه تقاضای آن ضعیف بود و متوسط قیمت تیرآهن 14 تا 18 محصول ذوب آهن 27300 ریال بود که تا آخر هفته تغییری نداشت.

حال در هفته گذشته نیز ادامه روند را به همان شکل شاهد بودیم و قیمت مقاطع در هفته گذشته نزولی بود. به طوری که میانگین قیمت میلگرد روهینا در دزفول برای سایزهای 14 تا 25 میلیمتر در روز شنبه 2170 تومان بود و روز چهارشنبه به 2150 تومان رسید. برای محصولات ذوب آهن نیز میانگین قیمت محصولات، از اول هفته نزولی بود که محصولات در روز شنبه 2270 تومان معامله میشد اما تا روز سه شنبه به 2250 تومان افت کرد اما روز چهارشنبه به علت بسته شدن فروش بعضی از عرضه کننده ها قیمت به 2260 تومان افزایش یافت. در خصوص میانگین قیمت تیرآهن 14 تا 18 در اصفهان روز شنبه 2720 تومان بود که تا آخر هفته به 2700 تومان تنزل کرد و همچنان شاهد کاهش قیمت بودیم.

اگر بخواهیم نگاه کلی به جنب و جوش بازار در هفته گذشته داشته باشیم شاهد بازاری راکد بودیم که تحرکی نداشت از روز سه شنبه عده ای از تجار به مسافرت رفتند و عملاً بازار متوقف شد که این امر دور از انتظار نبود و تجار و فعالان بازار نیز این امر را پیش بینی کرده بودند. اما در هفته پیش رو با فعال شدن بازارها باید در انتظار افزایش قیمت باشیم که با توجه به نشست روز دوشنبه و پس از آن ، قیمت ها به تعادل باز خواهند گشت.

شیوا نیك وظیفه - فولادنیوز